AGATA CICHY – 3 wiersze

10a

suszki, strzępy, pył

balkon zszedł do pokoju. za zasłoną obce męskie w odblaskach:
kurwa jebać pogodę i tego co nam to w lutym kazał robić.
beton nie schnie. mrozi. iglaki grzeje kaloryfer.
buty wyszły na przedpokój: w lewo. w prawo. pogubiły kierunki.
w kuchni przybywa niedomytych i zakneblowanych na hasiok.
black łachy pod paletą kolorowych polimerów.
lokatorki. pięćdziesiąt. sześćdziesiąt. siedemdziesiąt. osiemdziesiąt. wszystkie na plus. dwie blond. plastikowe zakładają starsze. gdy kominiarz. listonosz. piołun wyrzucają poza nawias. szczerzą kły. pojedyncze. przez judasza albo na schodach. ewentualnie przed klatką na murze. rozwijają żółty wyrzut. szczypiorki. rachityczne narcyze.
białym przesypuje podglądaczy: pierdole te robote. baby szyby zasłoniły. zamiast herbaty gorącej.
mówisz, że to ścierwo. pochmurny. rys na czole. deżdż wsiąkł, nie dżdż. tematy
supletywne. suszki. strzępy. pył.

 

metamorfoza

potwierdzam. jestem. robię odrosty. odebrałam maila. numerologia narzuca sens połączeń dwóch debiutów: żywego z nieżywym. bo poza nimi nic. istotnego. no może majka jeżowska, która odświeża w tym roku filmowe hity pocahontas. w atlasie osobliwości – przewodniku po cudach świata. nie odnajduję horoskopu wyświetlanego na www look. patrzę na swoje odbicie w kilku lustrach. rozpoznaję rysy na czole. lwią zmarszczkę miedzy brwiami. czubek zadartego nosa. cienkie usta w różu i spływającą skórę. pióra wokół twarzy pokryte lepką masą. gwarantują, że jeszcze przez jakiś czas oszukam spojrzenia. wróżka smsem oczyściła z klątw i czeka bogactwo za zwrotne 3,20. może trzeba włożyć paznokieć w połączone debiuty. późnym pokazać język sprytnymi udrapowaniami szwów. być gwiazdą w wyjątkowej przygodzie. w poszukiwaniu zwierząt polarnych.
poszukiwacze chleba rozdeptują uśmiech modelce w witrynie. w szeroko otwarte oczousta. instytutu piękności.
pani agnieszko, pani wymodeluje mnie jeszcze. to nic, że śnieg. do twarzy mi w lustrach z nią.

 

nieparyski spleen

przeczołgałaś po podłodze. ekstremalne przejście po linie nad przepaścią. grad. ulewa. babka-zombie na brzegu. tuż za mną. genetycznie połączone.
odemknęłam niewidzialne szuflady. drobiazgi. znalazłam bransoletkę. i kolczyki. i listy, które w kulkę do kosza, i te pachnące, odłożone do wstążki. dużo znalazłam. chociaż nic.
rzeźbiona z człowieka. na podobieństwo pra przerysowanie w długiej. czarnej. w czerwonych szpilkach. z nosem klauna. wątłe goździki amarantowe. w palcach. nie kłują.
zagraj to na kwiatku. niech on będzie rzeźbą, którą ty byłaś. powiedziała alicja. ona wie. zakryła czarną oczy. zawiesiła nad ulicą. i coś. ten zmysł nieodgadniony. pcha i wiem. muszę. wyjść za bramę. kilka prętów. i opór. zaczadziały menel. człowiek. szary w żółtym pokrowcu. szarpie. wyrywa na wolność. bo on zna. alicję plus pięćdziesiąt.
i wszystko co się od tej pory zdarza jest strumieniem. niesie. jestem cieczą. chłonie. porusza się. pluszcze. im więcej wzniesień. tym bardziej wartko ciału.
głowa schnie. czasami musi. ożywić. twarz. nie widać – tak ma być. nie ma widać. jedna z wielu. nie do/skonała.
odwraca tyłem do krzesła. Oczy rozchylone. nisko. rozedrgany głos. to
nie/pomyłka. szyderczy śmiech.
gdybyśmy teraz nie umierały na starość. dotarłybyśmy do końca. alicjo.


Agata Cichy

Ur. 1965. Publikowała w almanachach, czasopismach i pismach internetowych, m.in. w „Afroncie”, polsko-angielskim wydawnictwie „Mega*Zine Lost &Found”, „Helikopterze”, „Śląskiej Strefie Gender”, „Frazie” i „Migotaniach” (debiut prozatorski). Laureatka ogólnopolskich i lokalnych konkursów poetyckich, min. nagrody honorowej w OKP „Wielki Iluminator” (2017), wyróżnienia w XIII OKP im. Kazimierza Ratonia (2017), V OKP „Erotyk na Krechę” im. Tadeusza Stirmera (2018). Debiutowała w almanachu Myśli w słowach zapisane (Wydawnictwo Małe, Kraków 2010). Debiut książkowy w 2013 albumem ekfraz Uśmiech sennego słońca (Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna, Sandomierz). Cykl ekfraz prezentowała na wystawach, m.in. Błyskotki – ThinkPink Gang (galeria na Wyspie Tamka we Wrocławiu) i Szkicownik (Galeria „bez profilu” Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie).